Äänekosken demarit ovat siirtyneet naisvaltaan. Vihdoinkin, huokaa arvatenkin moni, sillä sunnuntaina paikallisen sosialidemokraattisen yhdistyksen puheenjohtajaksi valittu Merja Närhi on ensimmäinen nainen tehtävässään ? ainakin muistitiedon mukaan.
? Ensimmäinen ja ainoa, Närhi, 43, sanoo ja viittaa samalla rooliinsa demareiden 12-jäsenisen valtuustoryhmän yksinäisenä naisena.
Valinta tehtiin yksimielisesti, ilman vastaehdokasta. Närheä tehtävään ehdotti puheenjohtajan nuijasta luopunut demarikonkari, maakuntaneuvos Simo Salmelin.
SDP on perinteisesti ollut Äänekosken suurin puolue. Kannatusprosentti laski tuoreissa vaaleissa nelisen prosenttiyksikköä 25,7:ään, mutta ykkössija on edelleen selvä.
Närhellä on oma visionsa siitä, mitä demareiden pitää Äänekoskella tehdä. Hän uskoo, että aktiivisella ruohonjuuritason toiminnalla puolueväen päämajan Majakan ovien saranat saavat taas töitä.
? Mulle tärkeintä on järjestötyö ja sen kehittäminen. Siksi ensi vuosi on meillä järjestötoiminnan teemavuosi.
Haaveissa on saada myös aikanaan aktiivinen demarien nuorisotoiminta jälleen vauhtiin. Suurin innostaja löytyy puolueen vanhimmasta ikäluokasta.
? Tärkein sparraajani on Pajusen Eikka, joka on kertonut siitä, millaista järjestötyö ennen oli. Het voa -sirkusta ei enää saada kasaan, eikä ole tarvekaan. Nyt on löydettävä uudet keinot.
? On merkillistä, että valtakunnallisesti demarinuoret ovat keränneet hirveästi uutta porukkaa, mutta Äänekoskella ei.
Nuorten lisäksi sosiaalidemokraateilla on haastetta naisten saamisessa tärkeämpiin asemiin. Rooli tasa-arvopuolueena tunnetun SDP:n ainoana naisvaltuutettuna ei olekaan iloinen.
? Toivon, ettei tätä asiaa painotettaisi liikaa. Mutta toki se on huolenaihe, Närhi muotoilee.
Närhi toimii tällä hetkellä kaupunginhallituksessa. Joissain piireissä häntä on ehdotettu tulevan hallituksen puheenjohtajaksikin, mutta merkittävät poliittiset tehtävät eivät juuri nyt tunnu innostavan.
? Monen demarin mielestä olemme keskittyneet Äänekoskella liikaa kunnallispolitiikkaan. Henkilökohtaisesti yhdistyksen toiminnan kehittäminen motivoi minua nyt enemmän.
Eli kun demarit pian valitsevat henkilön haluamaansa ylimpään poliittiseen pestiin, nuijan varressa on edelleen mies.
Terho Vuorinen