Kaupunginvaltuusto hyväksyi elinkeino- ja kilpailukykyohjelman. Se on ohjelma, jolla pyritään vahvistamaan yritystoiminnan edellytyksiä ja edistämään elinkeinoelämän kilpailukykyä Äänekosken kaupungin alueella.
Elinkeino- ja kilpailukykyohjelma on laadittu vuosille 2026– 2028. Strategian toimeenpano-ohjelman toteutumista seurataan osavuosikatsausten yhteydessä ja ohjelmien edistymisestä raportoidaan kaupunginhallitukselle kerran vuodessa ja valtuustolle kerran valtuustokaudessa.
Päämääränä on aidosti kansainvälisen ja monipuolisen korkean teknologian yrityskannan sekä monipuolisen pk-yrityskannan toiminta- ja kasvuedellytysten tukeminen ja kehittäminen ja tätä kautta työpaikkojen lisääminen.
Elinkeino- ja kilpailukykyohjelma toteuttaa myös Äänekoski-ilmiön Vaikuttavat elinkeinot ja Kestävä ympäristö osa-alueita ja päätavoitteita. Tavoittena on muun muassa että Äänekosk on hiilineutraali kaupunki vuonna 2030.
Elinkeino- ja kilpailukykyohjelmassa on viisi kärkitavoitetta; kilpailukykyinen toimintaympäristö, yritysten toimintamahdollisuuksia edistävä kaupunki, biokiertotalousekosysteemin ja vastuullisen uudistuvan teollisuuden vahvistaminen, osaavan työvoiman saatavuuden turvaaminen ja strateginen markkinointiviestintä.
Matti Kokko (kd) kehui ohljelmia hyväksi.
– Mutta ne jäävät ilmaan kuin vappupallo. Olisin toivonut enemmän satsauksia asukkaiden houkuttelemiseen, eli parannettavaakin on ja siksi tällainen huomio, kun asukasmäärä laskee.
Antti Peltomäki (ps) sanoi Äänekosken eläneen isojen yrityksien siivellä.
– Pienyrittäjyyttä saisi nostaa paremmin esille, heitäkin tarvitaan. .


























