Torstai-illan vanhojen tanssit vetivät liikuntatalon jälleen kerran täyteen sukulaisia, ystäviä ja muuten vain pukuloistoa seuraamaan tulleita.
Äänekosken lukiossa on tanssittu vanhojen tansseja kauan. Mutta kuinka kauan, sitä ei rehtori Jaana Tani muistanut.
– Kauan on tanssittu. Omat tanssini tanssittiin vuonna 1982 Hiskimäen omassa salissa. Silloin ei pukeuduttu näyttävästi vaan ylle sujautettiin hieman toisenlaiset tamineet, Tani muistelee.
Aivan, aivan. Näin oli ennen muinoin: Vanhojenpäivän alkuperäinen ajatus oli pukeutua kotoa tai mummolan vintiltä löydettyihin vanhoihin rytkyihin ja näyttää vanhukselta. Vaan eipä verrata nykyaikaa menneeseen sillä nyt on nyt.

Tuttuun tapaan tanssijoita parketilla sävelin siivitti Äänekosken Työväensoittajat. Keskellä rehtori Jaana Tani.
Tarkasti mietitty asuista askeleisiin
Liikuntatalolla nähtiin säihkyvä pukuloisto, kun 41 tanssiparia oli pukeutunut parhaimpiinsa, pojat frakkeihin tai mustiin pukuihin ja tytöt saivat olla päivän prinsessana.
Pikainen silmäys näytti siltä, että nude, lohen punainen ja sininen eri sävyissä nousivat hiteiksi. Kampaukset, meikki, korut ja kengät – kaikki huolella mietityt, todellakin, todellakin, todellakin!
Mutta niin oli askeleetkin ei vain mietitty, vaan tarkasti treenattu. Liki tunnin mittaiseen parketilla pyörähtelyyn ei hypätä tuosta vaan. Poloneesi, cicapo, wienervalssi, Salty Dog Rag ja Fireman´s Dance menivät kuin vettä vaan.
”Pääasia, että sai kurssin”
Showtimen jälkeen ÄKS tavoitti yleensä pyssy selässään ja sukset jalassaan tavoitetun Vili Sormusen tanssiparinsa Pauliina Lappalaisen kera.
– Tämä oli mukava kokemus, illan yksi näyttävimmistä pareista kertoi.
Lukion kakkosta käyvät pojat eivät kaikki olleet ihan mukavuusalueellaan, mutta eivät antaneet sen haitata tunnelmaa.
– Pääasia että tästä sai kurssin kuitatuksi, Mikael Seppälä virnuili tyytyväisenä koitoksen jälkeen.
Katso vanhojen oma tanssi videolta täältä: Vanhojen oma tanssi sai huikeat aplodit – katso tanssi tästä!

Pauliina Lappalainen ja MM-taistoon valmistautuva Vili Sormunen.
aika mahtavia kuvia, muistan kun oma tyttö oli samoissa tanssiaisissa, tein ite puvun minun vanhasta mekosta. että sillai ja hyvin sopeutu joukkoon, ei vaan saanut poikakaveria vaan tanssi kaksi lyhyintä tyttöä.
t miinan äiti, täydellä rakkaudella.
hyvä on tytöstä tullut.