Adressit.com-palveluun ilmestyi eilen adressi Spotin bänditilojen remontoimisen puolesta. Spotin neljästä bänditilasta yksi on käyttökiellossa, sillä sen seinästä valuu vettä.
Adressin on tehnyt bänditiloja kovasti käyttävä sekä Ärmyssä mukana oleva Pekka Ouli. Suunnitelmana on ensin luovuttaa adressi Spotin omalle porukalle.
– Haluamme, että he saavat omille toiveilleen tästä lisää tukea. Spotin porukka on jo aikaisemmin yrittänyt viedä asiaa eteenpäin, mutta mitään ei ole tapahtunut. Jos ei tämä auta, niin sitten mennään paikallispolitiikan keinoin eteenpäin, Ouli toteaa.
– Itseäni eniten huolestuttaa se, että eihän olemassa olevien tilojen voi antaa mennä pilalle. Ei minkään kunnan verovarat riitä siihen, että kunnossapidossa säästetään. Tarkoituksena ei ole vaatia kenenkään päätä vadille, vaan pelastaa hyvä tila järkevään käyttöön. Kyllä niitä soittajia tulee jatkossakin!
Nuorisosihteeri Mika Inkeroinen kertoo, että kesällä huoneen lattia oli kerran täynnä vettä.
– Tilanne on todella harmillinen. Monta vuotta ollaan remonttia yritetty saada, mutta kun kaupungilla ei ole rahaa. Vapaa-aikalautakuntaankin olemme ottaneet yhteyttä, Inkeroinen harmittelee.
– Olisi hyvä tila, mutta ei sitä voi käyttää. Vettä vuotaa kahdesta eri kohdasta seinästä. Muut huoneet ovat onneksi kunnossa. Hyvä juttu, jos tilojen aktiiviset käyttävät ovat nyt alkaneet taistella sen puolesta, että remontti saataisiin.
Valtionavustusta remonttiin saatiin aikanaan 73 000 euroa. Remontti valmistui 2006, mutta jo parin vuoden kuluttua ilmeni ongelma, joka on nyt pahentunut.
Adressin on tähän mennessä allekirjoittanut reilut 70 henkilöä. Adressin voi allekirjoittaa täällä.