ÄKS

Yllätyssoitto vie Marien Australiaan

26.12.2013 10:34
Marie Finne-Bray asuu Sumiaisissa aviomiehensä Piers Brayn kanssa ja järjestää esityksiä La Kala -oopperassa.
La Kala -oopperan Marie Finne-Bray tekee äänekoskelaista kulttuuriosaamista tutuksi niin vieruskaupungissa kuin maapallon toiselle puolellakin.

 

Se soitto jäi tiukasti Marie Finne-Brayn mieleen: Mies kertoi kuulleensa kehuja La Kala -oopperasta ja lupasi soittaa uudestaan seuraavana päivänä. Finne-Bray ajatteli, että tässä on nyt lehti-ihmisiä asialla, kunnes selvitti ja yllättyi, kun soittaja olikin ollut kuuluisa Kansallisoopperan baritoni Juha Kotilainen.

– Hän kysyi minua mukaansa tekemään taidelaulukonsertteja Australiaan huhtikuussa. Mukana olisi myös pianisti Ilmo Ranta. Minä en alkuun meinannut uskoa, mitä hän sanoi, sumiaisissa asuva mezzo-sopraano hämmestelee.

Lied-konsertit kiertäisivät maan pääkaupungissa Canberrassa, Sydneyssä ja Melbournessa.

– Rahoitus on vielä auki, mutta luotan ja toivon sen löytymiseen. Aion harjoitella joululomalla. Toivottavasti muut hyväksyvät toiveeni esittää hieman tuntemattomamman, modernin suomalaisen säveltäjän Erkki Salmenhaaran teoksia 70-luvulta. Sellainen kiinnostaa Australiassa, Finne-Bray tietää.

Hän jos kuka sen tietää, sillä Marie Finne-Bray asui maassa 18 vuotta elämästään. Viimeksi hän vieraili maapallon toisella puolella vuonna 2011.

– Odotan tätä innolla. On hienoa kiertää näin isojen nimien kanssa ja luoda kontakteja. Tämähän on kuin lottovoitto minulle!

Kiirettä pitää harjoittelun kanssa, sillä laulun opetuksen lisäksi aikaa menee oopperan kanssa. Nyt riittää vientiä, kun vuoden vaihteessa miniooppera rantautuu Jyväskylän Huoneteatterille ja ensi vuodelle on suunniteltu het kaikenlaista.

Vastaa

  1. Marie sanoo:

    La Kala-Oopperan vierailu Jyväskylässä Uudenvuoden Aattona on loppuunmyyty! Jee!
    Sumiaisten ooppera maalta vie kulttuuria kaupunkiin.
    Hyvää Uutta Vuotta kaikille äks-lukijoille että toimitukselle!

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy