Konginkankaan VPK:lla vietettiin villi vuorokausi, kun koko nuoriso-osasto vietti yön palolaitoksella.
Reilu tusina nuorta vapaapalokuntalaista kokoontui kello 10 Konginkankaan VPK:lle, viettämään siellä koko päivän ja yön. Päivän aikana tehtiin muun muassa alkusammutusharjoituksia, ensihoitoharjoituksia, pelattiin sählyä ja lautapelejä, saunottiin, syötiin yhdessä ja naurettiin paljon.
Mistä idea tällaiseen?
– Ovathan oikeatkin palomiehet yötä asemalla, Konginkankaan VPK:n päällikkö Esa Sällinen sanoo.
Nuoriso-osasto on Konginkankaalla yllättävän iso, isompi kuin muissa Äänekosken vapaapalokunnissa.
– Konginkankaalla on niin vähän harrastusmahdollisuuksia. VPK on yhteisöllinen harrastus, ja siksi harvinainen täälläpäin. Ei täällä ole esimerkiksi omaa jalkapallojoukkuetta, ja sählykerhokin taitaa olla loppunut, VPK:n ohjaaja Ismo Hintikka sanoo.
Vuorokauden aikana ei ole tarkoitus opiskella ja harjoitella palomiehen taitoja jatkuvasti, vaan päämäärä on yhteinen hauskapito. Mutta riehuminen lakkaa heti, kun on tosi kyseessä.
– Vaikka me ollaan tosi rennosti ja heitetään vitsiä, niin harjoituksia tehdessä ei leikitä. Alkusammutusharjoituksessa ollaan tarkkana eikä pelleillä, Sällinen sanoo.
Yö palolaitoksella -tapahtumaa on vietetty Kongilla jo kauemmin kuin kukaan muistaa. Idea on sen jälkeen lähtenyt elämään omaa elämäänsä.
– Meistä tehtiin joskus juttu nuoriso-osaston omaan lehteen ja sen jälkeen olemme kuulleet, että näitä yötapahtumia on ollut muuallakin, Sällinen kertoo.
Lapset parveilevat ruokailun jälkeen ohjaajien ja toimittajan ympärillä. Meno on melkoinen. Konginkankaan VPK:n nuoriso-osasto on iloinen ryhmä rämä.
– Tämä on tosi värikäs porukka, jotka tulee tosi hyvin toimeen toistensa kanssa, vaikka porukkaa on alaluokilta lukioon saakka, Hintikka sanoo.
– Kyllä näiden kanssa on aina vauhtia ja vaarallisia tilanteita, Sällinen nauraa.
Tuleeko teistä isona palomiehiä?
– Ei. Jalkapallo kiinnostaa enemmän, Marius sanoo.
– Musta tulee poliisi! Peppi huudahtaa.
– Kyllä aina joku jää porukkaan vielä isompanakin, Hintikka lupaa.