ÄKS

Yseille selvisi, ettei lukio ole pelkästään pänttäämistä

21.11.2012 13:38




Ysiluokkalaiset sekä Äänekoskelta että Suolahdesta pääsivät tutustumaan tänään keskiviikkona Äänekosken lukioon. Tarkoituksena oli selventää yseille, mitä lukiossa opiskeleminen oikeasti tarkoittaa. Ja ihan totta, eipä se pelkästään tylsää tunneilla istumista ainakaan ole.

Toisen vuosikurssin opiskelija Riina Kovanen oli jo viime vuonna järjestämässä lukiomessuja. Tälläkin kertaa Riina oli samalla pisteellä, jossa puhuttiin lukioon liittyvistä ennakkoluuloista. Moni esimerkiksi pelkää, ettei ole tarpeeksi fiksu lukioon tai että lukio on pelkkää pänttäämistä.

– Tällä kertaa oli ainakin hyvin aikaa suunnitella ja valmistella meidän pistettä, viime vuonna oli vähän liian kiire, Riina kertoo.

– Toivottavasti tämän päivän aikana saadaan selvitettyä ysiluokkalaisille, mistä lukiossa on oikeasti kysymys. Ja tietenkin olisi kiva, että mahdollisimman moni tulisi tänne meidän lukioon.

Päivän aikana ysiluokkalaiset pääsivät tutustumaan myös lukiossa oleviin aineisiin, abivuoteen, vanhojen tansseihin, diplomitöihin sekä oppilaskunnan hallitukseen.

Suolahtelaiset 9B-luokkalaiset Joonas ja Jonne olivat sitä mieltä, että ainakin päivä paljasti lukiosta uusia ulottuvuuksia.

– Itse en ole kuitenkaan vielä varma, lähdenkö lukioon, Joonas kertoo.

– Minä varmaan lähden, mutta en ole vielä varma mihin lukioon. Ehkä urheilulukioon, jalkapalloa harrastava Jonne kertoo.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy