ÄKS

Äänekosken pojat taistelivat, mutta jäivät neljänsiksi

26.01.2012 20:25












Äänekosken lukio jäi neljän joukkueen SM-finaaliturnauksen peränpitäjäksi torstaina. Koululiikuntaliiton poikien mestariksi kruunattiin Järvenpään lukio, joka löi ratkaisevassa ottelussa jyväskyläläisen Voionmaan lukion 64-53.

Joni Hautsalon valmentama Äänekoski hävisi Järvenpäälle reilummin (47-66), mutta haastoi hyvin Voionmaan (34-47) ja etenkin lappeenrantalaisen Kimpisen lukion (43-45).

Äänekosken päivän viimeisestä pelistä Kimpistä vastaan muodostui käytännössä pronssiottelu. Äänekoski nousi 29-39-tappioasemasta hetkeksi johtoonkin (43-42), mutta viimeisellä minuutilla korinteko ei enää onnistunut.

– Juttelin poikien kanssa ja he sanoivat, että ei ole häpeä hävitä paremmilleen. Valtakunnallinen finaalipaikka on huikea suoritus, ja muitten joukkueitten pelaajat ja osin joukkueetkin ovat SM- ja ykkösdivariporukkaa. Meidän poikamme ovat vain tavallisia palloilevia lukiolaisia ilman yhteistä seurajoukkuetta, rehtori Jaana Tani muistuttaa.

Äänekosken joukkueessa pelasivat Valtteri Vantila, Aleksi Saarentausta, Olli Tani, Aleksi Tani, Otto Halonen, Mika Honkonen, Jarmo Uecker, Vertti Takala, Juuso Mäntymaa ja Otto Jämsen.

Koululiikuntaliiton lukion poikien SM-kisat. Finaaliturnaus Äänekoskella 26.1.2012.

Ottelut:
Äänekoski ? Voionmaa 34-47
Lappeenranta ? Järvenpää 51-62
Äänekoski ? Järvenpää 47-66
Lappeenranta ? Voionmaa 47-64
Äänekoski ? Lappeenranta 43-45
Järvenpää ? Voionmaa 64-53

Pisteet ja lopputulokset:
1. Järvenpää……….6
2. Voionmaa???..4
3. Lappeenranta??.2
(Kimpinen)
4. Äänekoski???.0

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

 

TOIMITUSJOHTAJA
Pirjo Hakkarainen
040 565 0941

 

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

 

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Marjut Parola
myyntipäällikkö 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy