Uudelleen kaupunginhallituksen puheenjohtajaksi valittu Kari Kiiskinen on kovan haasteen edessä alkavan nelivuotiskauden alla. Äänekosken talous on kuralla, ja asukkaiden luottamus johtoon on ollut enemmän tai vähemmän kateissa.
Kiiskisellä on allaan kaksi vuotta kh:n ykkösmiehenä, ja kritiikkiä on kohdistunut myös häneen. Kiiskisen johtajantaitoja on epäilty ja häntä on pidetty pehmeänä. Valtran entinen pääluottamusmies myöntää pehmeytensä.
? Pehmeydellä on historiansa ay-puolen neuvotteluista. Mutta neuvottelemalla saimme myös hyviä tuloksia aikaiseksi. Tietysti myös kovuutta tarvitaan, jos nähdään, että asiat ovat menossa pieleen, Kiiskinen pohtii.
? Meidän pitää pyrkiä tarpeen tullen nopeisiin päätöksiin. Nyt päätöksiä on palloteltu liikaa.
Kiiskinen uskoo kuitenkin vahvasti yhteistyöhön.
? Tarvitaan rakentavaa keskustelua. Äänekoskesta pitää saada vetovoimainen kunta ja talous pitää saada oikenemaan. Kaikkien puolueiden pitää pystyä olemaan vaikeissakin asioissa yhdessä.
Avoimuus ei ole välttämättä kaikin osin ollut Äänekosken johdon vahvuus. Kiiskinen korostaa, että ”nyt meidän pitää oikeasti pyrkiä avoimuuteen”.
? Nämä kaksi vuotta, varsinkin viimeinen, on ollut Äänekoskelle kovaa ja tiukkaa aikaa.
Paljon on siis pelissä. ÄKS toivoo Kiiskiselle onnea vaativaan tehtävään.