
Arttu Pihlainen on alamäkiluistelun hallitseva maailmanmestari, ja lisäksi Poken ope Äänekoskella. Alämäkiluistelun idea on laskea jäärata neljän kilpailijan voimin luistimilla ja katsoa, kuka ylittää maaliviivan ensimmäisenä. Varsin kylmän näköistä kyytiä!
Pihlaiselle satelee sijoituksia. Jyväskylässä asuva Pihlainen sijoittui toiseksi alamäkiluistelun maailmanmestaruussarjan ensimmäisessä osakilpailussa. Kauden avauskilpailu luisteltiin Yhdysvaltain Saint Paulissa. Osakilpailun voitti Kanadan Kyle Croxall.
Kilpailusta ei puuttunut dramatiikkaa. Finaalin kärjessä viilettänyt Pihlainen kaatui radan puolessavälissä. Hän sinkoutui radan laitaan ja jäi jälkeen muista kilpailijoista. Jyväskyläläinen kuitenkin otti hurjan loppukirin ja onnistui nousemaan kakkoseksi. Hänen nousuaan auttoi se, että lopulta kolmanneksi jäänyt Kanadan Scott Croxall kaatui juuri ennen maalia.
Alamäkiluistelun maailmanmestaruussarjan seuraava osakilpailu lasketaan helmikuun alussa Hollannin Valkenburgissa. Sarjaan kuuluu kaikkiaan neljä osakilpailua.























