Kaupunginvaltuuston esityslistan kohta 26 puhutti. Kyseessä oli Äänekosken kaupungin ympäristösuojelumääräykset, joiden suunnittelu on Tommi Lunttilan (kok) mukaan aloitettu jo vuonna 2004. Valtuutetut hyväksyivät yksimielisesti, että asia palautettaisiin uudelleen käsittelyyn.
– Tämä on erittäin suuri asia, mitä nyt käsitellään. Ja hyvin suunniteltu on puoliksi tehty, Lunttila huomautti.
– Muutamassa pykälässä olisi kuitenkin vielä hieman valmisteltavaa.
Lunttila viittasii siihen, etteivät eri asiakirjoissa olevat faktat täsmänneet vesistön määritelmän osalta. Myös kaupunginjohtaja Hannu Javanainen kertoi huomanneensa, että tarkempia perusteluita tarvittaisiin. Niinpä hän esitti, että asia tuotaisiin uudelleen valtuuston käsittelyyn helmikuussa korjattuna ja kun paikalla olisi myös ympäristöpäällikö Pirkko Sihvonen vastaamassa kysymyksiin.
Myös Pentti Piilonen oli aprikoinut esityslistassa olevaa asiaa maalämpöjärjestelmän käyttöönotosta ja siitä, että se pilaisi pohjavedet.