Asemakadun koulu on joutunut jo useamman kerran ilkivallantekijöiden kohteeksi. Poliisi tutkii asiaa ja valvontaa on tehostettu.
Aseamakadun koulu tyhjeni oppilaista maaliskuussa. Tyhjänä ei talo kuitenkaan ole, sillä liikuntasali on ahkerassa käytössä. Kutsumattomat vieraat ovat tehneet mittavia tuhoja pitkin koulurakennusta.
– Siellä on rikottu, sotkettu ja revitty, kiteyttää kaupungin tekninen johtaja Tommi Rautjärvi.
Ihan pienestä sotkusta ei ole kyse. Ikkunoita on pistetty sirpaleiksi useampia. Sisäpihan alakerran ikkunat ovat nyt peitetty vanerilevyin – tämä hillitsee hämärämiesten sisäänpääsyä. Pari ikkunaa on jouduttu peittämään myös Asemakadun puolelta. Tuholaisten aikaansaannokset tulevat kalliiksi, ja nyt useammasta tuhannesta eurosta.
– Rakennus on yhä kaupungin kiinteistöomaisuutta, ja sillä on tietty arvo. Olemme joutuneet siivoamaan ja korjaamaan tuhoja jo useampaan kertaa, Rautjärvi harmittelee.
Asia on poliisin tutkinnassa ja talon vartiointia on tehostettu.
Rakennuksen lopullista kohtaloa ei ole saatu vielä päätökseen. Vuonna 1952 valmistuneen jättimäisen koulutalon tulevaisuus on avoin.
– Jos ei tule nopeita ideoita, on talon elämä tulossa päätepisteeseen hyvinkin pian. Liikuntasiipi saa jatkoaikaa, lopullista päätöstä ei senkään suhteen ole tehty, mutta yleinen tahtotila on säilyttämisen kannalla, Rautjärvi kertoo.
Suuren rakennuksen ylläpitäminen maksaa euroja, ja tällainen tuhotyö lisää rasitusta.
Koulun irtaimistoa on laitettu myyntiin internetin Kiertonet -sivustolle. Suolahtelaiset ovat huolissaan liikuntasalin aulassa olevasta suuresta teoksesta. Koulun kymmenvuotisjuhliin Onni Kososelta tilattu seinämaalaus säilytetään.
– Teokset jäävät säilytettävää osaan muistuttamaan ja kunnioittamaan koulun paikkaa, Rautjärvi lupaa.
Kouluille vihjepalkkiojärjestelmä pystyyn, joka palkitsee vaikkapa rahapalkinnolla sellaisen nuoren kuka
antaa ratkaisevan vihjeen syyllisten vastuuseen saattamiseksi kunnon rangaistuksella niin rahallisella korvauspuolella kuin julkisella nöyryytyksellä.