ÄKS

Iita Kononen EM-kisoissa – seuraa kisaa livenä

22.08.2021 11:27
cof

Äänekosken Huiman Iita Kononen edustaa parhaillaan Suomea Puolan Ciechanowissa, jossa kisataan 15- ja 17-vuotiaiden EM-kilpailut 20.-27.8.2021.

 

Suomen 16 hengen joukkuesta EM-lavalla alle 15-vuotiaiden ryhmässä kilpailee viisi tyttö- ja kaksi poikanostajaa. 17-vuotiaiden ryhmässä lavalla astuu kaksi tyttönostajaa sekä seitsemän poikanostajaa.

Viime vuonna Pandemia-tilanteen vuoksi nuorten EM-kilpailut jäivät väliin. Suomalaisten seurojen tekemä nuorisotyö alkaa näkymään jo kansainvälisellä tasolla, sillä Suomen joukkue nuorten kisoissa on historiansa suurin ja Suomesta A-rajan tehneitä on kilpailuun lähdössä neljä nostajaa, joista osa on jo toista kertaa arvokisoissa. Iita on yksi A-rajan tehneistä, joten Suomen Painonnostoliitto kustantaa koko reissun täydellä ylläpidolla lentoineen, lukuunottamatta matkoja Äänekoskeltaan Helsinkiin ja takasin sekä osaa ennakkoon vaadittavasta negatiivisesta koronatestistä.

Aiemmin Iitalta on kokemusta kaksista Pohjoismaiden mestaruuskisoista. Kisoja voi seurata livenä Puolan Painonnostoliiton Facebook-kanavalta:

https://www.facebook.com/PZPCPL/live/

Kuvissa ennakointia helpottavat 15v tyttöjen starttilistat, sarja 64B ja 64A. Iita nostaa A:ssa, Iitan ennätykset ovat tempaus 76 kiloa ja työntö 86 kiloa, yhteensä 162 kiloa.

Vahvistetut nostoryhmät ja -ajat:

Puolan 15-ja 17-vuotiaisen EM-kisajoukkue Puolassa 20.-27.8.2021:

Ryhmien ajat paikallisaikaa CET, Helsinki +1h

Tytöt alle 15-vuotiaat

49 kg sarja
Saara Postila Ounasvaaran Atleettiklubi, perjantai 20.8 klo: 13:00 (A)
Iiris Savolainen Lempäälän Kisa, perjantai 20.8 klo: 13:00 (A)

59 kg sarja
Vilma Rättyä Raution Kisailijat, sunnuntai 22.8.2021 klo 11:00 (A)

64 kg sarja
Iita Kononen Äänekosken Huima, sunnuntai 22.8 klo 13:00 (A)
Janette Ylisoini Bodonos, sunnuntai 22.8 klo 13:00 (A)

Pojat alle 15-vuotiaat

67 kg sarja
Veikko Ojala Puntti-Karhut, maanantai 23.8 klo 09:00 (B)

73 kg sarja
Hannes Pränni Ounasvaaran Atleettiklubi , maanantai 23.8 klo 09:00 (B)

Tytöt alle 17-vuotiaat

59 kg sarja
Ida Moisio  Alppilan Puntti-Weikot sunnuntai 22.8 klo 15:00 (B)

76 kg sarja
Marla Sininaari Rovaniemen Reipas torstai 26.8 klo 09:00 (A)

Pojat alle 17-vuotiaat

55 kg sarja
Joona Viitasaari Puntti-Karhut, lauantai 21.8 klo: 16:45 (A)

61 kg sarja
Patrik Ahtiainen Tampereen Pyrintö, lauantai 21.8 klo: 18:45 (A)

67 kg sarja
Eetu Hautaniemi Puntti-Karhut, sunnuntai 22.8 klo: 17:00 (A)

73 kg sarja
Miro Manderbacka Kalajoen Junkkarit, tiistai 24.8. 10:15 (B)

89 kg sarja
Konsta Suoniemi Ounasvaaran Atleettiklubi torstai 26.8 klo 12:15 (A)

96 kg sarja
Jonne Akujärvi Ounasvaaran Atleettiklubi, torstai 26.8 klo 11:00 (B)

102 kg sarja
Otto Liikanen Rovaniemen Reipas pe 27.8 klo 11:00 (A)

Valmentajat: Leena Vartiainen, Antti Everi

Henkilökohtiaset valmentajat: Rami Viitasaari, Jani Akujärvi

Joukkueen johtaja: Jarno Tiainen

Tuomari: Raimo Turunen

AIkataulut ja lisätiedot: https://www.ewfed.com/ewf-youth–u15-weightlifting-championships-20-27-august-2021-pol.html

 

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 4, 44100 Äänekoski
Ma-to 9–13 • Pe suljettu
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Kinnunen
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy