Rapukausi alkoi tiistaina. Kylmät vedet verottavat saalista, joten punakuorinen herkun sesonki saattaa alkaa vasta myöhemmin, elo-syyskuun taitteessa.
Rapu ei kasva eikä vaihda kuortaan viileässä vedessä. Veden lämpötila täytyy nousta yli 20 asteen, jotta rapu intoutuu riisumaan kuorensa. Yleensä rapu saattaa vaihtaa kuorensa jopa kaksi kertaa ennen heinäkuun odotettua ravustuskautta. Kuoren vaihtamisen jälkeen rapu kasvaa pari senttiä.
Pieniä rapuja ei kannata saaliikseen kerätä. Suuhun laitettavan ravun alamitta on kymmenen senttiä, eikä senkään saksissa tai kilven alla juurikaan syötävää piisaa. Nyt kannattaa malttaa, ja muistaa vanha sananlasku: hyvää kannattaa aina odottaa.
Mertaan on asetettu yleisesti syötiksi särkeä. ÄKSän ravustavan toimittajan vinkki on käyttää kanaa.
– Se on rapujen superherkkua, itse en muulla syötillä pyydä. Tänä vuonna aloitan ravustuksen vasta reippaasti elokuun puolella. Kokemuksesta voin kertoa, että ravut ovat nyt pieniä, Marjo Steffansson kertoo.
Ravustuskausi päättyy lokuun lopussa. Helan Går!
ÄKSässä aiemmin:
Joko kävi mertaan? Tästä vinkit onnistuneisiin rapujuhliin