ÄKS

Äänekoskelaislähtöinen kirjailija kannustaa nuoria lukemaan monenlaista kirjallisuutta

11.05.2012 14:28


Hiskinmäen lukion kirjallisessa iltapäivähetkessä vieraili tänään äänekoskelaislähtöinen Mia Vänskä, jonka esikoiskirja Saattaja julkaistiin viime syksynä.

– Tää on hyvin nostalginen kokemus, olen tässä rakennuksessa ensimmäistä kertaa 20 vuoteen. Kirjoitin täältä ylioppilaaksi vuonna 1991, en viitsi edes miettiä milloin te olette syntyneet, Vänskä nauraa.

Kouluaikana Vänskän lempiaine ei suinkaan ollut äidinkieli, vaikkei se mitään pakkopullaa ollutkaan. Ylioppilaskirjoituksissa äidinkieli lähti M:nä ja tuli takaisin L:nä. Vänskä tykkäsi englannista ja sitä hän päätyi opiskelemaankin. Pöytälaatikkoon alkoi kerääntyä kirjoituksia ja lopulta tarinasta syntyi kirja.

– Kukaan ei ollut lukenut Saattajaa, kun lähetin sen kustantajalle. Valvoin koko seuraavan yön, vaikka tiesinkin että vastaus voi kestää kauan. Kaikista kirjoitetuista kirjoista vain pieni prosentti julkaistaan, joten vastaanotto jännitti, Vänskä muistelee.

– Itse olen lukenut aina paljon kauhukirjallisuutta, monta yötä tuli valvottua kun 12-vuotiaana löysin Stephen Kingin. Suosittelen kuitenkin, että luette monenlaisia kirjoja, ei vain yhtä genreä. Muistakaa myös klassikkokirjat!

Vänskä kirjoittaa myös leipätyönään, tosin hyvin erilaista tekstiä. Kirjojen kirjoittaminen on hyvää vastapainoa asiatekstille. Saattajan kirjoittamiseen meni puolitoista vuotta, tosin sitä ei kirjoitettu ihan koko ajan. Pakkohan kirjailijankin on pitää pientä lomaa.

– Kirjaa ei voi kokonaan sulkea päästään pois, se pysyy aina jossain tuolla takaraivossa. Joskus kesken työpäivän saan ideoita ja kirjoitan niitä itselleni sähköpostiin ranskalaisilla viivoilla.

– Myös seuraavassa kirjassa on yhteyksiä Äänekoskeen, Vänskä vihjaa.

– Siitä löytyy vuokramökkikylä, jonka nimi on Kapeenkärki.

Mukana Vänskää kuuntelemassa oli myös Äänekosken lukion ykkösluokkalainen Riina Kovanen.

– Oli tosi kivaa vaihtelua koulupäivään! Meillä on ollut myös opotunteja, joilla esitellään ammatteja. Olen tiennyt ala-asteen lopulta lähtien, että haluan opiskella kieliä, joten jotain niihin liittyen haluaisin tehdä työkseni.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

 

TOIMITUSJOHTAJA
Pirjo Hakkarainen
040 565 0941

 

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

 

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Marjut Parola
myyntipäällikkö 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy