
Ennakkosuosikki Robert Utter nauttimassa kesäillasta
Pianojen pimputus opetushuoneista tulee hämmentävästi joka suunnasta, kun astuu Suolahtisalin aulaan. Tiistaina alkaneella Suolahden kansainvälisellä musiikkikurssilla oppilaat harjoittelevat järjestetysti vain yhden tunnin päivässä. Muu aika on vapaaseen harjoitteluun, jota ei selvästikään mihinkään muuhun tuhlata.
Kurssin soitinopetukseen kuuluvat piano, viulu ja sello. Kansainväliseltä musiikkikurssilta voisi odottaa suurempaa repertuaaria, muttä tämä onkin klassisen musiikin kurssi. Majoitushuoneissa eivät vingu kitarat halpojen vahvistimien läpi. Sen sijaan oppilaat viettävät kaiken aikansa harjoitellen ns. hienompia instrumentteja niihin tarkoitetuissa opetushuoneissa.
Tärkeää osaa klasarin oppimisessä vetävät myös konsertit. Opettajat ja oppilaat esiintyvät koko leirin ajan Suolahtisalissa ja näin jakavat oppiaan ja ideoitaan. Tämän lisäksi torstaina esiintyi myös vieraileva pianisti Robert Utter, joka on ollut pitkään leiriläisten suosiossa.
Leiriläiset pääsevät myös nauttimaan Keski-Suomen Opiston rantasaunasta, joka lämmitetään iltaisin. Ehkä tämä innostaa myös ulkomaalaisia oppilaita ja opettajia saapumaan Suolahteen joka kesä?





















