Sumiaisissa LaKala ystävineen ja yhteistyökumppaneineen jalkautuu oopperatalonsa naapuriin, Sumiaisten Seurakuntataloon sunnuntaina 17. maaliskuuta. Luvassa on kuulasta ja kaunista kevääseen ja erityisesti Marianpäivään sopivaa musiikkia, synkistely jää vähemmälle kun oopperaväki juhlii kevään gloriaanaa. Herätkäämme talviunesta kauniiden sävelmien voimalla, yhdessä Suomen kauneimmissa paikoista eli Sumiaisissa.
– Pukukoodi konserttiin on rento: jos sattuu olemaan ihana aurinkoinen päivä. Itseasiassa suosittelemme reipasta lenkkiä ulkona ensin ja lenkin päätteksi kaunis barokkimusiikki kruunaisi kevätpäivän. Joten konserttiin saa kahistella tuulipuvussa ihan vapaasti, kertoo Marie Finne-Bray idean äiti ja keulahahmo.
30 ihmisen Superbos kuoro ja 10 henkilön barokkiorkesteri cembaloineen päivineen takaavat elämyksen joka on Äänekoskella harvinaista herkkua.
Muusikkoina soittavat ammattitaitoiset JAMK muusiikko-opiskelijat ja cembaloa JAMK sekä AO cembalon ja pianonsoiton lehtori Maritta Heliö. Solisteina ovat Kimmo Tuuri (mieskuoro Metsot kuoronjohtaja), Eeva Kähärä, Noora Määttä (joka myös johtaa orkesteria, solisteja ja kuoroa), Piers Bray, Marie Finne-Bray ja Sonja Hendunen (flyygeli, Bach).
– Konsertin jälkeen tarjottavaksi on Päivikki Linna järjestänyt kahvion, jossa on suolaista ja makeaa herkkua, ja esiintyjät myös heittävät vapaalle, ja tulevat seurustelemaan yleisön kanssa. Voimme nauttia sunnuntaista yhdessä, vaihtaen kuulumisia, Finne-Bray hehkuttaa.
LaKala Ooppera organisoi ja kantaa taloudellisen vastuun.
– Joten tämä konsertti on näin valtavaan projektiin litmustesti eli vapaasti käännettynä koetinkivi.
Onnistuuko tämä kokeilu vai ei, se jännittää Finne-Brayta.
– Riski on suuri, mutta toisaalta onnistuminen tässä olisi ihan kultaista. Jos juttu on suosiollinen niin lisää isoja, upeita konsertteja olisi tiedossa, heittää F-B porkkanaksi.
Marianpäivän barokkikonsertti Sumiaisten seurakuntatalossa sunnuntaina 17.3. klo 15
Varaukset ja tiedustelut, Keski-Suomen Kamariooppera 040 685 6471, liput 20€






















Kaunis kiitos kauniista tapahtumasta, missä soi kaunis musiikki.
Hoikat, kauniit naiset ja Kimmo Tuuri solisteina sekä erinomainen pianisti säestäjänä ja loistava barokkiorkesteri. Kaunis talvimaisema ikkunasta katsottuna avitti hienoa tunnelmaa ja musiikkinautintoa.
Toivonkin joka keväistä perinnettä tapahtumasta.