ÄKS

Yrittäjien vapputapahtuma aloitti Äänekosken kesätapahtumien ketjun

01.05.2025 15:54
Mahtava tapahtuma - ja miten paljon porukkaa!

Aurinkoinen sää, hyväntuuliset ihmiset, mukavat jutut, herkut ja kohtaamiset – niistä oli Äänekosken torilla yrittäjien järjestämä koko perheen vapputapahtuma tehty. 

 

Poni kiersi ympyrää kuljettaen lapsia grillin taakse ja takaisin. Pomppulinna heilui puolelta toiselle pienten pomppijoiden tahtiin, Äänekosken Moottoripyöräkerhon Sami Väisänen toimi vohvelimestarina, noidanmetsästäjä Karl Toffer teki ällistyttäviä temppuja, paloauton rattiin kiipeäminen oli nasta juttu, Urhon hodarit menivät parempiin suihin, Äänekosken asukasyhdistyksen ilmapallot täyttyivät ja sima sekä munkki maistui, yrittäjien grilli oli kuumana ja hattara tahmasi posket että sormet  ja kaiken kukkuraksi torikauppa kävi tavanomaista vilkkaampana.

Lauseella sanoen: Vapputapahtumassa oli mukavan letkeä meno!

Avaussanat lausunut Äänekosken yrittäjien varapuheenjohtaja Virpi Peuhkurinen lupasi, ettei mainitse puheessaan sanallakaan politiikkaa, säätä tai uutisten kauhukuvia. Lupaus piti, sillä hän muistutti onnellisuuden avainasiasta.

– Tänään täällä on selvästi hyvää fiilistä ilmassa, ainakin meidän lasi on puoliksi täysi, ellei piripinnassa ja se on osin teidän ansioitanne, kun valitsee myönteisen näkökulman, niin ihminen voi paremmin ja siinä sivussa myös koko lähipiiri, Peuhkurinen sanoi ja kiitti yhteistyökumppaneita sekä sponsoreita POP Pankkia ja Jamertekia.

 

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy