Duo Tornadolla on hässäkkä päällä, sillä Euroopan kiertueen kalusto pitää saada pakattua matkalaukkuun. Kitarat purettiin osiin, mikrofonit, piuhat, pienoisvahvistimet ja muu spesiaali tekniikka pehmustettiin kalsareiden, umahousujen ja shortsien sisään.
Duo Tornadon roudaus, stailaus ja pakkaus hoituvat ehdottoman ripeäotteisesti ja tottuneesti Teppo Seppäsen ja Jukka Vehkalan toimesta.
– Illalla lähdetään kohti Helsinki-Vantaata. Ensi yönä ei nukuta. Kaikki on valmista, show voi alkaa!
Alkaa se. Sunnuntaina Kroatiassa, Podstranan rantalomakohteessa lähellä Splitin kaupunkia. Keikka-areena on nimeltään Restoran Amigos.
Duo Tornado päättyi Äänekosken vientiartikkeliksi Pub Markuksessa järjestetyn jokavuotisen talvipäivänseisokin myötä. Talvipäivänseisokki on Kivimäen Eskon ja Duo Tornadon organisoima, YK-miesten ympärille järjestetty tapahtuma.
– Kroatiassa palvelleet rauhanturvaajat lähtevät katsomaan vanhoja mestoja ja pyysivät meidät mukaan. Onhan se mahtavaa, kun pääsee julistamaan paikallisille, että El Bimbo on vain mies.
Glamour on hakusessa, sillä starojen on itse pitänyt järjestää kaikki.
– Niin siinä kävi. Ite järjestettiin keikkapaikka ja stadionluokan äänentoisto,Vehkala kertoo. Podstranassa meitä odottaa alan miehet, Josip ja Ivan, joiden kanssa olen sähköpostitse järkkäilyt keikka-iltaa.
Matkakertomus ja tukku kuvia on tulossa. Lue lisää keikan jälkeen. Äksästä.

.























