ÄKS

Pokelta valmistui 334 ammattilaista

04.06.2022 20:52
Ruusu jokaiselle vastavalmistuneelle!

Pohjoisen Keski-Suomen ammattiopistosta valmistui opiskelijoita ajalla 1.1.-3.6.2022 huikeat 334 ammattilaista. 

 

304 on antanut luvan julkaista nimensä, joten onnea jokaiselle nimensä antaneelle sekä nimettömänä valmistuneelle! Onnea työnhakuun, jatko-opintoihin ja elämään! Viettäkää mukava kesä, sen te olette ansainneet.

LAUKAA

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Abdollahi Ahmad, Jyväskylä, Al-Subaihawi Fahad Adnan Bari, Jyväskylä, Ghafuri Ajmal Bismillah, Jyväskylä

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja ja automaatioasentaja

Halinen Jaakko, Laukaa

SAARIJÄRVI

Eläintenhoidon ammattitutkinto, klinikkaeläinhoitaja

Hammar Marjut, Jyväskylä, Laurila Kia, Kangasala, Pihamaa Roosa, Jyväskylä, Syrjä Emma, Jyväskylä, Takanen Jenna, Jyväskylä, 

Eläintenhoidon ammattitutkinto, koirahieroja 

Forsbacka Satu, Kruunupyy, Granroth Malin, Viitasaari, Salmela Mirka, Haapajärvi, Valtonen Mette, Mikkeli

Eläintenhoidon ammattitutkinto, trimmaaja

Kivelä Annukka, Uurainen, Nikula-Valo Petra, Kaustinen, Parkkinen Anna, Mikkeli, Vesterinen Tanja, Kannonkoski

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, ympäristönhoitaja

Eklund Sanna, Ylöjärvi, Haatainen Kirsi, Jyväskylä, Järvelin Tiina, Laukaa, Kinnunen Tarja, Toivakka, Lindroos Jenna, Jyväskylä, Rautiala Maria, Pyhäjärvi, Räty Vesa, Jyväskylä

Luontoalan ammattitutkinto, erä- ja luonto-opas

Rimminaho Tuula, Laukaa, Toivanen Joel, Jyväskylä

Maatalousalan ammattitutkinto, mehiläistarhaaja

Dahl Rainer, Maalahti

Maatalousalan ammattitutkinto, tuotantoeläinhoitaja

Kyyrä Emma, Kannonkoski, Tiainen Tiia, Saarijärvi, Vatanen Eetu, Konnevesi

Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja

Hyyryläinen Vera, Laukaa, Järvelin Julia, Jyväskylä, Kuismanen Aada, Jyväskylä, Paajanen Mirka, Saarijärvi, Pellinen Jenni, Jyväskylä, Rahkonen Sanni, Saarijärvi, Reinikainen Karoliina, Konnevesi, Riikonen Marlene, Laukaa, Sekki Silja, Karstula, Suokas Suvi, Jyväskylä, 

Viik Hanna, Uurainen, Walkeajärvi Vilja, Konnevesi, Öhman Minka, Jyväskylä

Maatalousalan perustutkinto, maaseutuyrittäjä

Hokkanen Juho-Eemil, Jämsä, Hänninen Juuso, Saarijärvi, Kankaanpää Matias, Ähtäri, Kinnunen Tuomas, Kannonkoski, Kurikka Elisa, Jyväskylä, Lavia Kirsi, Viitasaari, Palmamäki Hanna, Äänekoski, Pappinen Sauli, Viitasaari, Pielamo Riku, Viitasaari, Piesala Pasi, Uurainen, 

Savolainen Eemeli, Laukaa, Torppa Heikki, Toivakka, Torppa Kalle, Toivakka

Metsäalan perustutkinto, metsäenergian tuottaja

Autio Artturi, Saarijärvi, Helin Leevi, Karstula, Häyrinen Eetu, Konnevesi, Mahlakaarto Roni, Laukaa, Minkkinen Nico-Matias, Saarijärvi, Monthan Henri, Äänekoski, Nevalainen Petri, Kannonkoski, Oikari Konsta-Antti, Karstula, 

Pollari Eikka, Äänekoski (kaksoistutkinto), Salmelin Ronipekka, Saarijärvi, Sironen Santeri, Karstula, Vuorenmaa Jari, Karstula

VIITASAARI

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Pasanen Juha, Viitasaari, Heimonen Otto, Viitasaari, Paananen Santeri, Viitasaari

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja

Sandelin Roosa, Viitasaari, Paananen Elsi, Pihtipudas

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Huikari Aleksi, Pihtipudas, Jormakka Jesse, Viitasaari, Karjalainen Artturi, Uurainen, Karjalainen Jeremias, Laukaa, Laajoki Elias, Kinnula, Lohtaja Sami, Pihtipudas, Tiainen Oona, Pihtipudas, Pekkarinen Aleksi, Kinnula, Rekonen Hanna, Viitasaari, Rekonen Heini, Viitasaari

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Hytönen Pekka, Viitasaari, Kukkonen Anton, Viitasaari, Paananen Joni, Viitasaari, Saastamoinen Jere, Viitasaari

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Kauppinen Mira, Kannonkoski, Pykäläinen Petra, Viitasaari, Varis Tino, Viitasaari, Huttunen Tiia, Viitasaari, Raatikainen Salla, Viitasaari

ÄÄNEKOSKI OPINAHJO

Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto, lastenohjaaja

Lehtonen Paula, Kannonkoski, Tourunen Johanna, Äänekoski

Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto, nuoriso- ja yhteisöohjaaja

Forss Topias, Äänekoski, Kalliokoski Sanni, Äänekoski, Kalliokulju Janne, Jyväskylä, Kinnunen Jasmi, Äänekoski, Niskanen Tiia, Viitasaari, Pihtola Erika, Konnevesi, Salmelin Inari, Jyväskylä, Tajakka Jonna, Saarijärvi, Tervala Eeva, Saarijärvi, Turunen Satu, Äänekoski

Liiketoiminnan ammattitutkinto

Kaukonen Olga, Laukaa, Myllylä Sandra, Saarijärvi, Pölkki Mari, Kyyjärvi, Urpilainen Pasi, Kannonkoski

Liiketoiminnan erikoisammattitutkinto

Harju Hanna, Saarijärvi, Qvick-Ruuskanen Maarit, Keitele, Walamies Anniina, Saarijärvi

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi

Halttunen Aino, Äänekoski, Hamkar Eveliina, Äänekoski, Hamkar Mohammad Sabur Obaid, Äänekoski, Hämäläinen Justiina, Viitasaari, Ilves Pinja, Äänekoski, Karttunen Antton, Laukaa, Keljo Niilo, Äänekoski, Koivisto Jenna, Äänekoski, Luukkonen Jenna, Saarijärvi Marjanen Joel, Laukaa,

Oksanen Veera, Äänekoski, Pekkarinen Lassi, Äänekoski, Penttinen Miika, Äänekoski, Riihuhta Jere, Äänekoski, Ristniemi Jaana, Äänekoski, Ritvanen Hanna, Äänekoski, Setälä Tino, Äänekoski, Toikka Markus, Äänekoski, Valorinne Elina, Jyväskylä, Visala Marjo, Äänekoski,

Väisänen Juuso, Äänekoski, Väisänen Milla, Konnevesi

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Heikkilä Tarja, Viitasaari, Karjula Tarja, Saarijärvi, Kekkonen Jonna, Pihtipudas, Kemppainen Hannele, Kivijärvi, Kolehmainen Tanja, Pihtipudas, Kuitunen Tanja, Jyväskylä, Marin Tarja, Pihtipudas, Nikara Petri, Saarijärvi, Oinonen Tanja, Kannonkoski, Sandberg Soila, Kyyjärvi, 

Sormunen Suvi, Äänekoski, Toropainen Tessa, Äänekoski, Turpeinen Markus, Haapajärvi, Uusitalo Hanna, Äänekoski

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Anttonen Jasmin, Äänekoski, Arkko Outi, Saarijärvi, Arppe Sari, Uurainen, Borovkoff Milja, Äänekoski, Friman Edla, Äänekoski, Harju Leena, Saarijärvi, Heikkinen Siiri, Äänekoski, Hietanen Oona, Äänekoski, Hiljanen Tanja, Laukaa, 

Huovinen Sara, Äänekoski, Huttunen Pauliina, Laukaa, Huttunen Piia, Konnevesi, Hyökyvaara Netta Saarijärvi, Hämäläinen Anne, Viitasaari, Hänninen Ari, Saarijärvi, Järvinen Miia, Karstula, Kauppinen Piia, Konnevesi, Kautto Peppi, Äänekoski, Kemppainen Tiina, Kannonkoski, 

Keskinen Ellinoora, Saarijärvi, Kinnunen Antti, Kinnula, Kumpulainen Heidi, Viitasaari, Lehtonen Krista, Laukaa Linna Ella, Äänekoski, Linna Juha, Saarijärvi, Mielonen-Kautto Tiina, Laukaa, Minkkinen Hermanni, Konnevesi, Muhonen Asiya, Saarijärvi, Määttä Senja, Äänekoski, 

Niskanen Sara, Viitasaari, Noponen Pia, Äänekoski, Norring Suvi, Karstula, Oksanen Iida, Äänekoski, Paananen Anu, Kannonkoski, Paananen Kaisa, Äänekoski, Pekkanen Jenni, Laukaa, Puttonen Minttu, Laukaa, Pylväinen Janne, Äänekoski, Savela Viivi, Saarijärvi, 

Siekkinen Iina, Viitasaari, Soiluaho-Hiironen Katariina, Pihtipudas, Särkinen Ulla, Äänekoski, Tarvainen Tuukka, Kannonkoski, Tenhunen Jussi, Viitasaari, Ulkuniemi Jarno, Äänekoski, Vakoniemi Annika, Äänekoski, Varis Elli, Pihtipudas, Vesterinen Tarja, Viitasaari, Ylisaukko-oja Sofia, Ilmajoki

Tuotannon esimiestyön erikoisammattitutkinto

Lampinen Saku, Äänekoski, Nieminen Janne, Laukaa, Savolainen Jussi, Äänekoski

Yrittäjän ammattitutkinto

Heinonen Mika, Viitasaari, Kingelin Pirkko, Konnevesi, Kuoppala Mika, Uurainen

ÄÄNEKOSKI PIILOLA

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja

Alanen Valtteri, Jyväskylä, Hokkanen Emmi, Laukaa, Hopia Eino, Äänekoski, Koskenkorva Tino, Viitasaari, Kukonlehto Taru, Äänekoski, Partanen Jere, Äänekoski, Sneck Joel, Saarijärvi, Österberg Tuomas, Jyväskylä

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kampaaja, parturi

Aaltonen Krista, Äänekoski, Ala-Ikkelä Julia, Äänekoski, Huuskonen Suvi, Äänekoski, Häkkinen Kia, Äänekoski, Piilonen Liisa, Uurainen, Rasi Ella, Karstula, Vihanti Laura, Äänekoski

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneasentaja

Huikari Ilari, Äänekoski, Linnala Riikka, Äänekoski, Mäkelä Jere, Äänekoski, Paavilainen Matias, Konnevesi, Pietiläinen Miikka, Äänekoski, Valkama Teemu, Äänekoski

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Valkeinen Arto, Saarijärvi

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja

Rossi Jami, Konnevesi

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Ahonen Juho, Konnevesi, Hakkarainen Lassi, Äänekoski, Hovinen Atte, Äänekoski, Karjalainen Miro, Uurainen, Kettunen Henri, Äänekoski, Kömi Joni, Saarijärvi, Lamberg Nico, Äänekoski, Moisio Antti, Äänekoski, Penttinen Joel, Äänekoski, Sonninen Juho-Jaakko, Kannonkoski, 

Sopanen Kasperi, Äänekoski, Tikkakoski Ville, Uurainen

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja

Tapper Nuutti, Äänekoski

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, laitoshuoltaja

Bakir Emine, Karstula

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, toimitilahuoltaja

Chanhorm Thanaporn, Karstula, Kauppinen Jasmin, Kivijärvi, Korhonen Mari, Laukaa, Salmela Satu, Äänekoski

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistönhoitaja

Eronen Rauli, Äänekoski, Jääskeläinen Pauliina, Laukaa, Kekki Anni, Saarijärvi, Matikainen Nina, Äänekoski, Murtomäki Sebastian, Saarijärvi, Rautiainen Markus, Äänekoski, Riipinen Anu, Konnevesi

Puuteollisuuden perustutkinto, puuseppä

Lahti Joonas, Äänekoski

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Kovanen Niilo, Äänekoski, Lepikko Julia, Laukaa, Lohtaja Juuso, Äänekoski, Vainio Lauri, Äänekoski

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Halonen Johanna, Äänekoski, Hämäläinen Tomi, Äänekoski, Kotonen Satu, Äänekoski, Puranen Tiina, Saarijärvi, Sallinen Venla, Äänekoski

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja

Liikanen Jonne, Laukaa, Linnanmäki Samu, Saarijärvi, Saari Teemu, Laukaa, Salminen Juho, Laukaa

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja ja automaatioasentaja

Aikioniemi Arsi, Laukaa, Eskelinen Joel, Äänekoski, Honkonen Jesse, Äänekoski, Häyhänen Johannes, Jyväskylä, Kansanniva Markku, Laukaa, Karttunen Nicolas, Jyväskylä, Kinnunen Miro, Saarijärvi, Korpinen Jani, Äänekoski, Kuivakangas Kimi, Äänekoski, Lehtonen Juho, Kannonkoski, 

Majakallas Lauri, Laukaa, Pasanen Antti, Laukaa, Perus Jarmo, Saarijärvi, Ruuska Mika, Uurainen, Salmelin Krista, Saarijärvi, Siikaranta Ari, Laukaa, Vauhkonen Ismo, Äänekoski, Vehtari Joni, Laukaa, Vilen Sampo, Jyväskylä, Vuorenmaa Jaakko, Saarijärvi, Äijäläinen Mika, Äänekoski

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja

Kinnunen Konsta, Äänekoski, Laitinen Laura, Äänekoski, Lampela Roni, Laukaa, Paananen Pasi, Äänekoski, Perus Erno, Saarijärvi

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja

Patama Leevi, Jyväskylä, Piilonen Hans, Äänekoski (kaksoistutkinto), Rantala Arttu, Kannonkoski, Safia Raed, Äänekoski, Virtanen Veikka, Saarijärvi

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi

Ahola Wilhelmiina, Saarijärvi, Huttunen Oskari, Äänekoski, Jakonen Kimmo, Äänekoski, Kaukometsä Riku, Äänekoski, Lindholm Jesse, Jyväskylä, Rautiainen Juuso, Äänekoski, Salpakoski Niilo, Laukaa, Valkeinen Riku, Karstula, Varala Tomas, Uurainen (kaksoistutkinto)

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 4, 44100 Äänekoski
Ma-to 9–13 • Pe suljettu
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Kinnunen
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy