ÄKS

Politiikkaan palaajat: ”Tauko on tehnyt hyvää”

11.04.2025 09:10 (muokattu 11.04.2025 09:11)
Jaana Tani ja Matti Tiusanen tulevat takaisin täynnä uutta virtaa. Neljän vuoden tauko kuntapolitiikasta on tehnyt hyvää. 

Matti Tiusanen ja Jaana Tani jättäytyivät pois kuntavaikuttajan tehtävistä. Neljässä vuodessa kypsyi aika palata takaisin. 

 

Neljän vuoden tauko on tehnyt terää. Kerran poliitikko, aina poliitikko. Kun on päässyt vaikuttamisen makuun, on vaikeaa ja haikeaa olla pois yhteisten asioiden ääreltä.

Keskustan Matti Tiusanen lähti politiikkaan vuonna 1989. Sumiaisten ääniharavana hän sai johtaakseen hallitusta, tätä ennen lautakuntia ja vieläpä kauden verran Äänekosken kaupunginvaltuustoa. Tiusanen muistaa heittämällä valtuuston puheenjohtakauden huippuhetken: se oli Metsä Groupin 21.4.2015 julkistettu uutinen biotuotetehtaan tulosta.

Mutta mikä oli syy paluuseen? Poliittisen hiljaiselon jälkeen Tiusanen sai ensitöikseen luotsattavakseen Keskustan kunnallisjärjestön.

– On ollut tiettyä painetta lähteä mukaan, ja kun aikani mietin, niin ajattelin, että ehkä sitä vielä saa muutaman äänen tuotua peliin mukaan. Päätöksenteossa saa olla mukana ihmisten keskuudessa sekä pohtimassa kuntalaisten arjen sujuvuutta.

Tiusanen myöntää, kuinka oli helpottavaa, kun edellisvaalien alla ei tarvinnut lähteä vaalityötä tekemään.

– Mutta pian iski tyhjiö. Kun oli kalenteri täynnä menoja ja sosiaalista toimintaa luottamustöiden myötä, tuntui alussa oudolta. Nyt tuntuu taas oikein mukavalta.

Houkutusta mukaan lähtemiseen sai hakea, kun oli jo jättäytynyt sivusta seuraajaksi.

– Välillä tuntui, että en lähde enää, mutta sitten iski kipinää.

Tiusanen harmittelee kuluvan valtuustokauden menoa. Hän myöntää olevansa hieman ulkokehällä, vaikka onkin mediasta paikallista politiikan tekoa seurannutkin.

– Loppukausi oli hyvin sekava, ja tämä oli myös osittain syynä, että lähdin mukaan. On mielenkiintoista nähdä, voiko itse vaikuttaa ilmapiiriin ja menoon, sillä tilanne meni suoraan sanottuna aika surkeaksi, Tiusanen harmittelee.

Vihreiden Jaana Tani kertoo olleensa aina yhteisten asioiden äärellä – jo työnsäkin kautta. Hän jäi pois valtuustosta vakavan sairauden myötä, nyt on terveys palannut ja on tullut aika lähteä vaikuttamaan.

– Haluan tehdä kotikaupunkini eteen töitä toimimalla yhteisten asioiden puolesta. On mukava päästä jatkamaan yhteistä tekemistä.

Kuluvaa kautta Tani kuvailee sekavaksi ja haastavaksi.

– On käsitelty myös asioita, joihin olisin halunnut olla vaikuttamassa omalla painavalla sanallani.

Tani muistuttaa, että tekemisellä on painoarvoa, jos vain paneudutaan siihen.

– Yksittäinen valtuutettu voi vaikuttaa, mutta korostan, että päätökset tehdään yhdessä. Valtuutetun tulee olla yhteistyöhön kykenevä, joustava ja kompromissiin kykenevä. Yhden ihmisen tekemisellä ja mielipiteellä on merkitystä. Jokainen voi vaikuttaa tekemisillään ja paneutumisella, se on lähtökohta elämän eri osa-alueillakin.

Aktiivinenluottamushenkilö on hyvä. Näkökulmia on hyvä käydä etsimässä, ja keskustelulle on sijansa.

– Lähdetään siitä, että esityslistat tulee lukea huolella. Pitää seurata tosi tarkasti ja olla hyvät verkostot. Valtuutettuna tai lautakunnan jäsenenä toimiminen vaatii paneutumista ja etukäteistyötä, monenlaista tutustumista, selvittelyä ja ihmisten kanssa keskustelua. Kokonaisuus on nähtävä, eikä asioita tehdä muuten kuin äänekoskelaisia varten, Jaana Tani sanoo.

Kaupungin talous on plussalla, Joko säästäminen saa loppua vai jatketaanko tiukkaa talouskuria, sillä laihoja vuosia on ennustettavissa.

– Tässäkin mielessä on hyvä lähteä mukaan, mutta ei suinkaan sillä mielellä, että nyt aletaan tuhlaamaan. Painopistettä voisi miettiä, sillä investoinnit ovat nyt hyvällä tolalla. Yrittäjyyttä, markkinointia ja rohkeita valtauksia olisi syytä alkaa miettimään, Tiusanen sanoo.

– Tuhlata ei saa, se on selvää. Pitää miettiä yhdessä järkeviä vakauttamistoimia. Mitä me haluamme, mistä voimme tinkiä, mitkä ovat arvomme? Sitten vain määrätietoisesti ja yhdessä tehden kohti tulevaa, Tani toteaa.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy