Saarijärven kaupunki ja Äänekosken 4H-yhdistys sopivat yhteistyösopimuksella 4H-toiminnan järjestämisestä Saarijärvellä vuosille 2027, 2028 ja 2029.
Saarijärven kaupunginhallitus päätti 15.6.2026 pidetyssä kokouksessaan tehdä yhteistyösopimuksen Äänekosken 4H-yhdistyksen kanssa. Hankinta kilpailutettiin neuvottelumenettelyllä. Toiminta pääsee alkamaan vuoden 2027 alussa. Yhteistyösopimus mahdollistaa sen, että saadaan heti toimiva malli toteutettavaksi Saarijärvellä. Saarijärven kaupungintalolle sijoittuvan 4H-toiminnanohjaajan rekrytointi aloitetaan syksyllä.
– 4H-toimintaa on pitkään toivottu Saarijärvelle. Meillä on paljon yrittäjyydestä kiinnostuneita lapsia ja nuoria, ja 4H-toiminnan avulla he saavat entistä parempaa tukea yrittäjyyspolulleen, iloitsee Saarijärven kaupungin elinkeinojohtaja Jyrki Rahkonen.
4H on valtakunnallisesti toimiva, poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton nuorisojärjestö, joka antaa lapsille ja nuorille mahdollisuuden löytää omat vahvuutensa tekemällä oppien. Järjestö mahdollistaa harrastuksen kautta turvallisen ja vastuullisen polun aktiiviseen ja kestävään elämäntapaan, työelämään ja yrittäjyyteen. 4H-järjestö muodostuu Suomen 4H-liitosta ja eri puolella Suomea sijaitsevista yli 180 paikallisesta 4H-yhdistyksestä.
– Äänekoskella on jo pitkään tehty huikeaa työtä 4H-toiminnan kehittämiseksi. Yhteistyösopimuksella saamme hyvät käytänteet heti käyttöön Saarijärvelle, tiivistää Rahkonen.
Saarijärvellä toteutettava 4H-toiminta on suunniteltu toteutettavaksi kolme askelta työelämään -mallin mukaisesti, joka mahdollistaa toimintaa 6-vuotiaasta ylöspäin. Oman 4H-yrityksen voi perustaa jo 13-vuotiaana. 4H:n kautta voi lisäksi saada töitä 14-vuotiaana, ilman aiempaa työkokemusta.






















