Vuoden viimeiseen kaupunginhallitukseen oli löydetty vielä pitkä lista asiaa.
Koohoo hyväksyi kaikki asialistan asiat yksimielisesti.
Kaupunki päätti myydä Earth pac Oy:lle osuutensa EP- Äänekosken Kiinteistöt Oy:stä. Osakekannan lunastuksen jälkeen Earth pac aikoo ostaa Koukkuniemen alueelta yhden tontin kiinteistöineen ja kaksi määräalaa. Kauppojen jälkeen Earth pac Oy:llä on Koukkuniemessä hallussaan yhteensä noin neljän hehtaarin kokoinen alue.
Kaupunginhallitus hyväksyi myös Suojarinteellä sijaitsevien rivitalojen myynnin. Lehdonkujalla sijaitsevat kiinteistöt myytiin Ab Varkkilan Manchester Oy:lle 120 000 euron kauppahintaan.
Pitkäaikainen Länsiportin kaava-asia on viimein saanut lainvoiman, ja siten tonttien varaaminen on lähtenyt käyntiin. Jo aiemminkin paikalle suunnitellut senioritalot ovat siis saaneet toisen mahdollisuuden. Koohoo hyväksyi Jason tonttivarauksen alueen kahdesta tontista seuraavaksi kuudeksi kuukaudeksi. Mikäli senioritalohanke saa rahoituskuvion pyörimään puolen vuoden aikana, voi kaavoituspäällikkö lisätä varausaikaa 18 kuukauden verran.
Koohoo käsitteli myös perusturvalautakunnan päätöstä sosiaali- ja terveysalan palvelumaksuista. Lautakunta päätti 16. joulukuuta, ettei palvelumaksuja nosteta Äänekoskella. Kaupunginhallitus jätti lautakunnan päätöksen voimaan, mutta kirjasi kuitenkin päätökseen, että asiaan palataan huhti-toukokuussaa perusterveydenhuollon arviointiprojektin toimenpideohjelman valmistuttua.
Asiasta aiemmin:
Asiakasmaksujen korotukset nurin Äänekoskella
Äänekoski myy pois turhia rakennuksiaan
Senioritalon suunnitelmat etenevät: tonttivaraus esillä koohoossa
Earth pac laajentaa toimintaansa Äänekoskella
























