ÄKS

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen vierailee Äänekoskella

17.09.2026 13:24

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen vierailee Äänekoskella maanantaina 21. syyskuuta osana Keski-Suomen vierailupäiväänsä.

 

Antti Kaikkonen on tavattavissa ravintola Koskenhelmessä klo 12.30 ja tiilaisuus on avoin kaikille. Vierailulla keskustellaan ajankohtaisista valtakunnallisista ja paikallisista kysymyksistä sekä Keskustan tavoitteista työn, turvallisuuden ja tulevaisuudenuskon vahvistamiseksi.

– Ajankohtaisena aiheena esillä on myös Keskustan uusi lähipalvelumalli. Mallin tavoitteena on vahvistaa kuntia ja maakuntia, siirtää päätösvaltaa lähemmäs ihmisiä sekä vähentää päällekkäistä hallintoa. Tavoitteena on, että yhteisiä euroja voidaan suunnata nykyistä enemmän ihmisten palveluihin hallinnon sijasta. Äänekoskella lähipalvelukeskustelu on erityisen ajankohtainen. Pitkien etäisyyksien kaupungissa palvelujen saavutettavuus vaikuttaa suoraan ihmisten arkeen. Lähipalvelu ei ole lähipalvelu, jos ihminen ei käytännössä pääse sen luo, Keskusta lähettämässä tiedotteessa kerrotaan.

– On hienoa saada Antti Kaikkonen Äänekoskelle keskustelemaan ihmisten kanssa kasvokkain. Haluamme kuulla, mitä äänekoskelaisille kuuluu ja mitkä asiat juuri nyt puhuttavat. Samalla on hyvä keskustella siitä, miten työ, turvallisuus, elinvoima ja lähipalvelut turvataan myös tulevaisuudessa, toteaa Äänekosken Keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja Leila Lindell.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

 

TOIMITUSJOHTAJA
Pirjo Hakkarainen
040 565 0941

 

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

 

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Marjut Parola
myyntipäällikkö 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy