Vasta kuukausi sitten Olavi Porri sai vastaanottaa Äänekosken vapaa-aikagaalassa Kulttuurin elämäntyöpalkinnon. Porri menehtyi syntymäpäivänään 15.4. Äänekosken sairaalassa, 89-vuotiaana.
Olavi Porri on kansainvälisesti monilla eri palkinnoilla ja tunnustuksilla huomioitu maineikas valokuvaaja. Porri on muun muassa taltioinut kotiseutunsa Äänekosken ja lähialueiden historiaa suurella ammattitaidolla eri elämänaloilta.
Elämäntyöpalkintoa 13. maaliskuuta vastaanottamaan tullut Porri kiitti kaupunkia huomiosta ja muisteli lapsuuttaan Äänekoskella. Hän oli sotalapsena Ruotsissa ja palasi Äänekoskelle neljän vuoden päästä täysin ummikkona.
– Olen kiitollinen, että minut on arvioitu palkinnon arvoiseksi. Kiitän kaikkia jotka ovat näin päättäneet. Minä kiitän Huiman jalkapalloporukkaa, jotka ottivat minut, kielitaidottoman lapsen porukkaansa vieden minua eteenpäin koko nuoruuden ajan. Ilman sitä ympärillä olevaa joukkoa olisin joutunut hukkateille. Arvostan suuresti ystäviä Huimassa. Jokaisen nuoren pitää saada ystäviä ja tukea ympärilleen, vaikka nuorilla on tuhat vaikeutta, pitää uskoa itseensä ja tehdä niitä hommia mikä kiinnostaa, Olavi Porri kiitteli.
Lämmin osanottomme.