Aloitteessa vaaditaan, että Äänekosken kaupunginhallituksen on viipymättä laadittava työ- ja elinkeinoministeriötä varten selvityspyyntö siitä, mihin toimenpiteisiin se aikoo ryhtyä Keski-Suomen jo valmiiksi huonoa työllisyystilannetta rajusti heikentävässä palkkatukiuudistuksessa, uudistuksen ohjeistuksessa ja sen alueellisessa linjauksessa.
Palkkatukilainsäädäntöön on tehty suurin kokonaisuudistus 17 vuoteen. Sen seurauksena kuntien ja yhdistysten mahdollisuus työllistämiseen Keski-Suomessa on surkastumassa. Iso kokonaisuudistus työvoimapoliittiseen lainsäädäntöön on enemmän kuin tervetullut. Mutta sellainen uudistus, joka saattaa työttömät vielä entistä tukalampaan asemaan on syvältä.
Suurimmat kärsijät ovat pitkäaikaistyöttömät ihmiset ja kunnat, koska työpaikkojen tarjonta vähenee. Lisäksi vähävaraisille työttömille tarjotut palvelut supistuvat. Kuntien velvoitetta työllisyyde kustannuksissa lisätään entisestään, samalla kuitenkin niiden mahdollisuutta työllistää kavennetaan ja vaikeutetaan. Uudistuksella aiheutetaan kuntiin moninkertainen lasku ja nyt on enemmän kuin aiheellista kysyä; ketä ja mitä se lopultakin palvelee.
”Pitkäaikaistyöttömien määrä on rajussa nousussa Suomessa – jo 98 500 henkilöä joulukuun lopulla. Hallitus pyrkii suuntaamaan palkkatukea yritysten työllistämiseen, mutta avoinna olevien työpaikkojen määrä on
kovin vähäinen painotuksesta huolimatta.”
Uusilla ohjeilla työllistäminen kangertelee Keski-Suomessa. Keski-Suomessa tukityöllistäminen tyrehtyi loppuvuodesta 2014, kun työllisyyden määrärahat jälleen kerran loppuivat kesken vuotta.
”Keski-Suomen TE-toimiston linjauksen myötä aiemman kahden vuoden työttömyyden sijaan henkilön tulee nyt olla reilusti yli kolme vuotta työttömänä työnhakijana, jotta hän on oikeutettu tukeen.”
Kolmannella sektorilla tarjolla olevilla työvoimapoliittisilla hankkeilla ei ole mahdollisuutta ilman palkkatukea työllistää, vaikka niiltä tätä työllistämistä edellytetään. Palkkatuella on suuri merkitys, että saadaan myös muita työllisyyspoliittisia toimenpiteitä ylläpidettyä, kuten esim. kuntouttavaa työtoimintaa ja työkokeilua. Uudistus
vaarantaa monet olevassa olevat työpaikat.
”Hallituksen tekemä raju leikkaus työllisyysmäärärahoihin näivettää työllisyyden edistämisen toimia koko Suomessa. Hallitus leikkasi tämän vuoden aktiivisen työllisyyspolitiikan käytettävistä olevista määrärahoista noin 30 %. Raju leikkaus syntyi siten, että TEM: n työllisyysmomentille (32.30.51) siirrettiin STM: n pääluokasta uusia tehtäviä, joita ei rahoitettu vuoden 2015 budjetissa täysimääräisesti.”
(Aloitetekstin lainaukset ovat TVY ry: n, Työttömien valtakunnallisen yhteistoimintajärjestön, tiedotteesta)






















Tämä on niin vasurityylistä että huoh. Eikö olisi tärkeämpää tukea yrittäjiä, eritoten pienyrittäjiä, jotta niitä työpaikkoja syntyisi. Mitä hyötyä on palkkatuista jos ei ole työpaikkoja mihin mennä?! Työvoimapoliittiset toimenpiteet yleensä vain kaunistavat tilastoja, oikeasti, kuka näistä pilipalikursseista hyötyy muuta kuin järjestävät yritykset? Eivät tiettävästi ole ihan halpoja nämä kurssit.
Jos ihminen on kolme vuotta työtön, niin kyllä se on peiliin katsomisen paikka, ei saa olettaa, että yhteiskunta elättää. Mutta tätähän tämä varsinkin Äänekoskella, kaikki eläminen pitäisi saada tukirahoilla, että voi vaan kotona maata. Näitä tukirahoilla eläviä on Äänekoskella hirveä määrä, eikä heitä edes kiinnosta töiden hakeminen.
En tarkoita sairaita enkä eläkeläisiä, heille rahallisen tuen suon mielelläni. Mutta nämä loisijat, koska heistä päästäisiin eroon?