Asiat menivät listan mukaan. Sen lisäksi halitus kävi keskustelua talouden tilasta ja organisaation rakennehankkeesta. Hanketta ja asioita käsitellään valtuuston työseminaarissa 15.3.2012 Keski-Suomen Opistolla.
Työseminaariin osallistuu kaupunginvaltuusto, hallitus , johtoryhmä ja yhteistyötoimikunta johon kuuluu meillä ammattijärjestöjen pääluottamusmiehet ja työsuojelun edustajat.
-Tämä kokoonpano meillä yleensäkin osallistuu isojen asioiden valmisteluun. Tällainen työseminaarikäytäntö on tullut Suolahden mukana tähän työhön myös uudessa Äänekoskessa ja se on nykyään jo vakiintunut toimintatapa.
Työseminaarissa linjataan yhdessä näitä valmistelussa olevia asioita ja työtapa on että ollaan nk. sekaryhmissä työpöydissä, jolloin saadaan aikaan se, että esim. demarit ei ole oma joukkonsa ja keskusta-oikeisto omansa jne. Näin saadaan monipuolisempi kuva linjaratkaisuista, kuin että olisi perinteiset puoleryhmät omina ryhminään, Heli Möller selventää ja jatkaa:
-Työseminaarissa tämä mainitsemani koko joukkue pääsee näin ollen jo valmisteluvaiheessa mukaan tähän työhön eli isot asiat eivät tule ”kylmiltään ” valtuustoon.
Näin olemme menetelleet myös tämän org. rakennemuutoshankkeen kanssa ja kaikki nämä yllämainitut tahot ovat olleet mukana valmistelussa. Kokonaisuus on jo saatava päätökseen olipa päätös valtuustossa sitten mikä tahansa, mitään lisäselvityksiä ei ole mahdollista enää tehdä eikä saada.
Möller muistuttaa, että on otettava huomioon se, että maailma ja toimintaympäristö muuttuvat nopeasti. Ei voi tietää kaikkea mitä tulevaisuus tuo tullessaan.
– Jossain vaiheessa on vain tehtävä ratkaisu sen hetken tilanteen ja sen näkemyksen ja tietojen perusteeella mitä meillä on olemassa ja luotettava siihen. Loputon odottelu ei ainakaan johda hyvään tulokseen, Möller jatkaa.

























