Äänekosken asukasmäärä on jo vuosikausia laskenut noin 200 henkilöä/vuosi ja 20000 on vain kalpea muisto. Viime aikoina on tehty oikeita toimenpiteitä tilanteen muuttamiseksi. esimerkiksi koulut, päiväkodit ja liikuntapaikat. Tilanne ei kuitenkaan toiveista huolimatta ole muuttunut. Nelostien parantamisen uskottiin kääntävän pendelöimisen suuntaa, mutta toisin on käynyt.
Tosiasia on, että Äänekoski ja Jyväskylä ovat samaa työssäkäyntialuetta. Asukkailla on tietenkin oikeus itse valita asuinkuntansa. Nyt halutaan asua Keskisuomen ”pääkaupungissa” ja käydään meillä töissä tai tehdään etätöitä. Tähän on saatava muutosta. Mielenkiintoinen tosiasia on, että Äänekoski on yliomavarainen työpaikkojen suhteen ja kuitenkin työttömyysaste on maakunnan korkeimpia?? Mielenkiintoinen havainto kuntakortista: korkeakoulutettujen määrä on noin 5%-yksikköä pienempi kuin muissa seutukaupungeissa keskimäärin!
Mielestäni tulevan valtuustokauden tärkein tehtävä on saada kaupunkimme negatiivinen väestökehitys kasvu-uralle. On pystyttä tekemään yhdessä uusia, rohkeitakin, ratkaisuja tilanteen muuttamiseksi.
Kolme pointtia:
1. On pystyttävä edelleen parantamaan kaupunkimme imagoa, vetovoimaisuutta ja viihtyisyyttä asuinpaikkana. Erityisen tärkeää tässä on rakentamisen saaminen alkuun ”saharan” alueella, tarvittaessa kaavamuutoksinkin. Kuten Tapio Takkinen kirjoitti sinne sopisi hyvin esimerkiksi seniorien palveluasumisyksikkö. Alueelle voisi suunnitella myöskin jotain omaperäistä ja poikkeavaakin esimerkiksi ”puurakentamista”, onhan Äänekoski perinteinen ”puukaupunki”.
2. On myös pystyttävä huokuttelemaan paikkakunnalle uusia, lähinnä keskisuuria yrityksiä. Tässä elinvoimayksikön rooli on oleellinen!!?
3. Kaavoituksella on myös iso merkitys. Sen on oltava joustavaa, etukenoista ja mahdollistavaa. Tarjolla pitää olla eri hintaisia ja erilaisiin tarpeisiin soveltuvia yritys- ja asuntotontteja. Viime vuosina tässä on tapahtunutkin muutos oikeaan suuntaan.
Jorma Kiviranta, aupunginvaltuutettu, kuntavaaliehdokas, Kokoomus