Äänekosken Urheilijat jakoi tunnustuksia menneestä yleisurheilukaudesta Äänekosken kaupungintalolla 29. syyskuuta.
ÄU:lla on takanaan jälleen hyvä kausi SM-mitaleineen, kesäkisoineen ja urheilukouluineen. Perjantaina järjestetyssä tilaisuudessa palkitiin menestyneitä seuran urheilijoita kuten Aino Pulkkinen, Kiia Siponen, Jami Kinnunen ja Arttu Mattila, mutta palkintoja kahmivat myös nuoret ahkerat urheilijat.
Yleisurheilun viikkokisoissa kävi kesän aikana 85 pientä urheilijalupausta, joista osa jaksoi ottaa osaa jokaiseen kisaan ja jokaiseen lajiin. Näistä nuorista kasvaa tulevaisuuden huippu-urheilijoita.
Seuran parhaana yleisurheilijana palkittiin Aino Pulkkinen, Vuoden aikuisurheiljana Marja Kankainen, vuoden toimitsijana Jaakko Lassila ja ahkerimman viikkokisakävijän palkinto meni Iina ja Veera Mannerin jaettavaksi.
Myös ÄU:n veteraanit jakoivat lahjakortteja ja stipendejä kaiken ikäisille seuran urheilijoille.
ÄKS onnittelee kaikkia palkittuja.
YU-JAOSTON VUODEN PARHAAT 2017
T9 Enni Makkonen
P9 Ville Kankainen
T10 Juulia Nyholm
P10 Arsi Niskanen
T12 Petra Sikanen
P12 Jussi Hakonen
T13 Siiri Lämpsä
T14 Piia Kalliomäki
N17 Kiia Siponen
M17 Arttu Mattila
N19 Aino Pulkkinen
M19 Aleksi Heinänen
N Aino Pulkkinen
M Jami Kinnunen
Tsempparityttö (alle 17v): Siiri Lämpsä
Tsempparipoika (alle 17v): Heikki Vuorinen
Tyttöurheilija (kiertopokaali): Kiia Siponen
Poikaurheilija (kiertopokaali): Arttu Mattila
Muistamiset hyvästä seuratyöstä: Marja Kankainen, Teemu Vehviläinen, Johanna Makkonen, Marika Vuorinen
Vuoden toimitsija: Jaakko Lassila
Vuoden aikuisurheilija; Marja Kankainen
Seuran paras yleisurheilija: Aino Pulkkinen (IAAF:n pistetaulukko)
VETERAANIEN LAHJAKORTIT 2017:
Piia Kalliomäki 80€
Heikki Vuorinen 60€
Siiri Lämpsä 50€
Juulia Nyholm 30€
Enni Makkonen 30€
Ville Kankainen 30€
Peppi Soiluaho 30€
Emmi Könssi 30€
Aada Arpiainen 30€
Iina Manner 30€
VETERAANIEN STIPENDIT 2017:
Kiia Siponen 100€
Arttu Mattila 150€
Aino Pulkkinen 250€
Valtteri Mattila 250€
Jami Kinnunen 300€
Aleksi Heinänen 50€
VIIKKOKISAPALKINNOT 2017
T5 Neve Parviainen
P5 Jake Parviainen
T 7 Alma Salonen
P 7 Lucas Kärkkäinen
T 9 Peppi Soiluaho
P 9 Ville Kankainen
T 11 Juulia Nyholm
P 11 Aatos Manninen
T 11+ Camilla Minkkinen
Ahkerin viikkokisakävijä 2017: Iina ja Veera Manner (T7)
Viikkokisatoimitsija: Mikko Soiluaho
Paras viikkokisaurheilija: Enni Makkonen (T9)